ZHODNOTENIE SEZÓNY 2023/2024

Splnenie nastavených cieľov ako stabilný trénerský tím, zlepšenie herných činností a zručností každého hráča, nábor nových členov, basketbalové krúžky v okolitých obciach, nadviazanie spolupráce s materskými školami a organizácia turnajov je len základný výpočet hodnotenie pomaly sa končiacej sezóny.

Sezóna 2023/2024 sa nezadržateľne blíži ku svojmu koncu, nakoľko všetky naše kategórie odohrali svoje posledné súťažné zápasy. Je preto čas si aktuálnu sezónu vyhodnotiť aj očami trénerov jednotlivých družstiev.

Z pohľadu celého klubu môžeme sezónu hodnotiť najmä z pohľadu plnenia nastavených cieľov, ktoré sa nám do veľkej miery podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Sme veľmi radi, že máme stabilný trénerský tím, ktorý usiluje o zlepšenie herných činností a zručností každého hráča nášho klubu. Počas roka sme sa zameriavali najmä na nábor nových členov, čo sa nám do veľkej miery podarilo, keďže rok končíme s viac hráčmi na súpiskách ako tomu bolo na začiatku. Mnohí hráči urobili nielen výkonnostný progres, ale najmä osobnostný a to nás teší ešte viac. Deti si začínajú zvykať na pravidlá a na tímovosť, bez ktorých sa iba veľmi zložito pracuje a niečo dosahuje. Otvorili sme taktiež basketbalové krúžky v okolitých obciach, kde sme priniesli tento krásny šport mnohým miestnym deťom. Nadviazali sme tiež spolupráce s materskými školami a preto v novej sezóne chceme priniesť pohybovú prípravu aj najmenším detičkám. Opäť sme sa aktívne chopili organizácie domácich turnajov túto sezónu ukončíme 2. ročníkom turnaja Minicup pre najmenšie kategórie. Organizovali sme opätovne jeden turnaj základnej skupiny EYBL (Európska mládežnícka basketbalová liga) v kategórii juniorov. Zanechali sme opäť vynikajúcu stopu a prezentáciu nášho mesta. Aj preto mnohé kluby vyjadrili túžbu sa do Levíc vrátiť a preto sme organizovali premiérový turnaj EYBL Challenge Cup za účasti 8 družstiev z 8 krajín. V aktuálnom ročníku sme sa zapojili do rôznych projektov na podporu činnosti nášho klubu a mnoho projektov bolo úspešných, čo taktiež ukazuje spoľahlivosť a dôveru u našich partnerov.

Detailné hodnotenie sme nechali na trénerov jednotlivých družstiev. 

Peter Kováčik, tréner juniorov: “Družstvo juniorov sme prihlásili do skupiny Silver hlavne preto, lebo sme nevedel odhadnúť silu družstva. Odchod Lukáš Kulčára do Žiaru len podporil naše rozhodnutie. Ale juniori aj v tejto zostave vyhrávali do polovicu februára s výnimkou Komárna všetky zápasy a boli jasne na postupom mieste do baráže GOLD. Tento postup by sme naplnili relatívne bez problémov, ale zvláštny odchod kľúčového hráča Yakusheva do Žiaru snahu hráčov znemožnil. Juniori počas celej sezóny príkladne trénovali, mali 93 percentnú účasť na tréningoch a niektorí zaznamenali skokové zlepšenie svojej výkonnosti. Oporami družstva okrem Yakusheva bol Michal Gregáň, Andrej Kasan a Michal Števko, dobré zápasy pridali aj kadeti. Tešil ma záujem o juniorov – príchod nováčikov a výkony Jakuba Števka.”

Peter Kováčik, tréner kadetov: “Od začiatku sezóny sme veľmi tvrdo pracovali  na zlepšení individuálnych činností jednotlivca, súhru ako postup do kvalifikácie Gold, disciplínu družstva. Tým, že sa tvoril nový kolektív, trvalo dva mesiace, kým si hráči zvykli na zaťaženie a náročnosť v tréningu a v zápase. Aj prvé zápasy v Silver ukázali naše rezervy, kde sme neboli úspešní. Na prekvapenie však hráči sa nevzdávali, veľmi poctivo trénovali a až do posledného zápasu  v kategórii kadetov sme na prekvapenie všetkých bojovali o postup do kvalifikácie GOLD. Tieto výsledky považujem za úspech všetkých hráčov, ktorých počet sa pohyboval s príchodmi a odchodmi 16 hráčov. Je výborné, že sa do družstva prihlásili aj tí, ktorí basketbal prestali hrať. Týmto bola konkurencia, ktorá prispela k zvýšenej kvalite družstva. Všetci hráči bez rozdielu sa výrazne zlepšili vo všetkých basketbalových stránkach a činnostiach. Lídrami družstva sa stali Palinkáš, Ľ. Kubica a do svojho zranenia aj Meňuš a Habara, ktorí zároveň hrali zápasy aj za juniorov. Veľmi sa osvedčili spoločné tréningy s juniormi, ktoré priniesli vyššiu náročnosť a kvalitu pre všetkých kadetov a dosiahli 92 percentnú účasť. Hodnotím sezónu ako veľmi úspešnú hlavne z hľadiska významného pokroku výkonnosti hráčov, ktorá sa so začiatkom sezóny nedá vôbec porovnať.”

Veľkým pozitívom oboch družstiev (kadetov a juniorov) je, že v ďalšej sezóne zostávajú družstvá pohromade a budú konkurencieschopné hrať kvalifikáciu do skupiny GOLD v oboch kategóriách.

Adrián Kurti, tréner U15: “Naša sezóna bola naozaj ako na vlnách, keďže sme mali super začiatok 5 výhier a 1 prehru. Potom sa nám podarilo prehrať 8 zápasov po sebe našťastie sa nám posledné 2 zápasy podarilo vyhrať. No myslím, že chalani sa za túto sezónu veľmi zlepšili tak ako po fyzickej stránke, tak aj po mentálnej. Chápu, že mentálne nastavenie hlavy je základom. Čaká nás ešte záverečný turnaj v Kežmarku v dňoch 14. – 16.06.2024, na ktorý sa veľmi teším. Verím, že chalani na tomto turnaji ukážu ich celoročnú prácu.”

Monika Ivanická, trénerka U12: “V prvom rade by som sa chcela poďakovať vedeniu klubu za prejavenú dôveru. S chlapcami máme za sebou prvú spoločnú sezónu, kde spoznali pravidlá, nároky a štýl basketbalu, ktorým sa chceme prezentovať. Stále mám v pamäti pozápasové zhodnotenie jedného z hráčov, ktoré je podľa môjho názoru veľmi výstižné pre priebeh celej sezóny. Krôčik po krôčiku sa posúvame a to sa mi páči. Dúfam, že všetci chlapci sú s nami na jednej lodi a urobia maximum pre to, aby sme sa mohli budúci rok ako družstvo posunúť ďalej.”

Marek Jurík, tréner U10, U11, U13: “Moja prvá sezóna po návrate do ŠBK Junior Leivce bola náročná, tak ako aj pre mňa, tak aj pre chlapcov a celý realizačný tím. Snažíme sa nastaviť novú filozofiu klubu, aby sme nadobudli stratené postavenie a rešpekt medzi mládežníckymi klubmi. A preto je dôležité pochopiť, že ŠBK Junior Levice je basketbalovým klubom a nie krúžkom. Pevne však verím, že to spoločnými silami zvládneme.”

Na záver je potrebné spomenúť spoločný projekt troch klubov ŠBK Junior Levice, Patrioti Levice a BK MŠK Žiar nad Hronom, ktorý vytvoril družstvo mladým hráčom do 23 rokov. Základným cieľom bolo umožniť mladých hráčov získavať vysokou minutážou cenné skúsenosti zo seniorského basketbalu. Toto družstvo v 1. lige mužov obsadilo 1. miesto po nadstavbovej časti a neuspelo iba vo Final Four proti posilnenému družstvu zo Žiliny. Naopak získalo titul majstra Slovenska v súťaži mladých mužov U23. Zásluhu na tomto úspechu malo týchto sedem našich hráčov ŠBK a Patriotov: Chaban, Pažický, Krajčovič, Solčánsky, Tončík, Kulčár a Yakushev. Okrem toho toto družstvo zdvihlo kvalitu tejto súťaže, čoho dôkazom je záujem ďalších klubov postaviť v novej súťaži družstvá U23. Za zmienku stojí aj účinnkovanie na medzinárodnom poli. Družstvo juniorov U20 v rámci EYBL vyhralo všetkých 8 zápasov v základnej skupine a postúpilo do Superfinále v estónskom Tallinne.

V ďalšom súťažnom ročníku 2024/2025 určite nechceme poľaviť a budeme aktívne pracovať na dosahovaní cieľov z našej 5 ročnej vízie, ktorú sme členom klubu predstavili na začiatku tejto sezóny. Vidíme mnoho pozitív, ale aj veľa priestoru na zlepšenie. Veríme, že aj ďalšie novinky, ktoré pripravujeme, potešia hráčov, rodičov a v konečnom dôsledku nielen podporia kvalitné zázemie, ale prispejú k jeho zlepšeniu, lebo je veľmi potrebné pre kvalitnú prácu každého pracovníka v našom klube.

Výkonný výbor klubu