KÜRTI: HOVORÍ SA ŽE ČO DÁVAŠ TO DOSTANEŠ, PRESNE TO ISTÉ VYŽADUJEM JA

Po týždni sme si pre Vás opäť pripravili rozhovor s našim najmladším trénerom, odchovancom klubu ŠBK Junior Levice Aďom Kürtim. Z bývalého hráča je dnes začínajúci tréner a o jeho basketbalových začiatkoch, trénovaní a cieľoch sa dozviete v tomto článku. 

Aké boli tvoje basketbalové začiatky a kto, respektíve čo ťa priviedlo k basketbalu?

K basketbalu som sa dostal tak, že som v piatom ročníku prestúpil na 6. ZŠ a skončil som v triede kde skoro každý spolužiak hral basketbal. Netrvalo dlho a začal som hrávať aj ja. Začiatky boli naozaj ťažké, nakoľko moji spoluhráči mali oveľa viac skúseností, takže moja motivácia bola ich dobehnúť.

Prečo si sa dal na trénerskú prácu, čo ťa na nej baví a čo by si ako tréner chcel dosiahnuť?

Nakoľko kariéra profesionálneho hráča nevyšla, začal som rozmýšľať ako naďalej ostať pri basketbale. Počas posledného hráčskeho roku prišiel nápad od môjho vtedajšieho trénera, či by som nemal záujem niekedy prísť pozrieť na tréningy mladších a skúsiť si trénerstvo. Tak som vyskúšal a hneď som si to zamiloval. Ja trénerstvo nepovažujem za prácu, ale hobby a keďže milujem tento šport tak to ani nikdy nebudem brať ako prácu. To že som za to odmenený, je len sladký bonus. Baví ma na tom takmer všetko, hlavne pocit keď vidím pri chalanoch progres. Určite medzi moje ciele patrí vyhrať MSR ale aj odchovať nejakého hráča, ktorý bude hrať vyššiu ligu či už tu na Slovensku alebo v zahraničí.

Kde dnes vnímaš najväčší problém u športujúcej mládeže?

Myslím že veľký problém je to, že sú strašne leniví. Dnes je strašne rýchla doba a deti radšej sedia za počítačom a pri mobile, ako by mali ísť von alebo na tréning. Bohužiaľ je dnes taká doba…

Aký vyžaduješ od svojich zverencov prístup k tréningovému procesu a k zápasom?

Určite zodpovedný. Hovorí sa že čo dávaš to dostaneš, presne to isté vyžadujem ja. Na tréning prídem pripravený a dávam do toho 100%. To isté vyžadujem ja od nich. Myslím že moji zverenci už pochopili ,že keď neprídu na tréning či zápas mentálne pripravení tak je to obrovský problém.

Ako si spokojný s prebiehajúcou sezónou a aké sú tvoje ciele do budúcnosti?

Tak zatiaľ som spokojný, ale vždy môže byť lepšie, práve to je tá motivácia pracovať ďalej. Tak určite sa rozvíjať ako tréner, ale aj ako človek a stále sa zlepšovať.

Ako sa ti páči v našom klube?

Som veľmi spokojný. Myslím že naši zástupcovia robia častokrát oveľa viac ako sa dohodli že budú, je rarita nájsť takých ľudí ktorí to robia doslova za „Ďakujem“. Mne osobne vybavia okamžite všetko čo potrebujem a to vôbec nie je samozrejmosť, som im za to vďačný.