JURÍK: VŠETKO ZAČÍNA V RODINE, DETI NÁS NAPODOBŇUJÚ, SME ICH VZORY

Marek Jurík bol jedným z najobávanejších strelcov novodobej histórii slovenskej extraligy, bývalý hráč Žiliny, Komárna, Ústí nad Labem, Levíc a Prievidze. Trénerskú kariéru začínal vedľa trénerskej legendy Františka Róna v Komárne. Mládežnícky tréner s niekoľkoročnou praxou v rámci klubu ŠBK Junior Levice, kde dosiahol štyri tituly majstra Slovenskej republiky v kategóriách U15, U17 a U19. Posledné dva roky bol trénerom mládeže klubu Piešťanské Čajky. Má tiež skúsenosti ako tréner Slovenskej reprezentácie chlapcov v kategórii U18 a ako asistent trénera reprezentácie žien v kategórii U20. Mládežnícky tréner roka 2018 ŠBK Junior Levice.

Aké boli tvoje basketbalové začiatky a kto, respektívne čo, ťa priviedlo k basketbalu?

Vyskúšal som v mladosti viacero športov. Nakoniec ako 17-ročný som išiel na svoj prvý tréning v Martine, odkiaľ ma tréner vyhodil s tým, že na to nemám. Nevzdal som to, kamarát ma povzbudil, aby som to skúsil v Žiline a tam sa to začalo. Za rok a pol som sa dostal do extraligy.

Prečo si sa dal na trénerskú prácu a čo považuješ za svoje trénerské úspechy?

Po skončení kariéry extraligového hráča to akosi prirodzene vyústilo do trénerskej profesie. Som hrdý na to, že som sa ako tréner podieľal na výchove dnes už extraligových hráčov.

Kde dnes vnímaš najväčší problém u športujúcej mládeže?

V rodine. Tam sa všetko začína. Deti nás napodobňujú, sme ich vzory. Dnes deti  nemajú prirodzený vzťah k športu, tak ako tomu bývalo za mojej mladosti. Nie sú k tomu pozitívne vedené, mám pocit, že to skôr vnímaju ako niečo, čo musia absolvovať. Deťom dnes chýba nadšenie pre šport. Samozrejme, česť výnimkám.

Aký vyžaduješ od svojich zverencov prístup k tréningovému procesu a k zápasom?

Zodpovedný. Ale dnes sme my tréneri radi, keď dieťa príde na čas a odtrénuje v rámci svojich schopností na 100%.

Ako si spokojný s prebiehajúcou sezónou a aké sú tvoje ciele do budúcnosti?

Úprimne povedané, mohlo by to byť aj lepšie, chlapci sa snažia aby napredovali. A do budúcna zamýšľame ako tréneri, prinavrátiť klubu jeho stratenú úroveň a dokázať, že s odhodlaním, tvrdou prácou a tímovým duchom môžeme dosiahnuť lepšie výsledky.

Ako sa ti páči v našom klube?

Je to ťažké obdobie, v porovnání s mojou poslednou sezónu v ŠBK Junior Levice cca pred štyrmi rokmi. Ale je to výzva a tie mám rád.