DOMÁCE SUPERFINÁLE EYBL PRINIESLO CENNÉ 4. MIESTO PRE JUNIOROV ŠBK JUNIOR LEVICE

Jedna prehra o sedem bodov v základnej skupine v prvom zápase s víťazom turnaja z Viedne a systém súťaže rozhodli, že sme nemohli zabojovať o medailové umiestnenie.

“Levická športová hala bola dejiskom 18 zápasovej porcie basketbalu. Do Levíc pricestovalo 9 družstiev juniorov do 20. rokov zo 7 krajín. Svojho zástupcu malo Taliansko, Maďarsko, Rumunsko, Česko, Rakúsko a dve družstvá pricestovali z Veľkej Británie. Okrem domáceho ŠBK Junior Levice sme videli výber Slovenska do 18 rokov,” prezradil prezident ŠBK Junior Levice, Gabriel Sirotňák.

Turnaj sa odohral v troch skupinách zápasom každý s každým. Následne sa vytvorili 3 nové skupiny, kde víťazi skupín bojovali o 1. – 3.miesto, družstvá z druhých miest o 4. – 6. miesto a družstvá z 3. miest o 7. – 9. miesto. Domáce Levice sa stretli v základnej A skupine s Viedňou United a Dinamom Bukurešť. B skupinu tvorili družstvá USK Praha, Myerscough BA, Slovensko U18 a C skupinu Londýn Elite, Honvéd Budapešť, College Basket-1.

Hneď v prvom zápase Levičania narazili na neskoršieho víťaza z Viedne a práve tento zápas, v ktorom domáci prehrali o 7 bodov rozhodol, že v ďalšej fáze turnaja budú hrať iba o 4. – 6. miesto. V ďalších zápasoch podali juniori Levíc výborné tímové výkony, ktoré priniesli Levičanom  tri výhry nad kvalitnými súpermi z Dinama Bukurešť (ROU), College Basket (ITA), Myerscough Basketball Academy z Veľkej Británie. To im vynieslo konečné, veľmi cenné, 4. miesto v SUPERFINÁLE EYBL.

Za tento výkon chlapcom a trénerom patrí veľká gratulácia.

“Turnaj mal veľmi vysokú športovú úroveň. Družstvá sa prezentovali moderným basketbalom, plným tvrdých súbojov a nekompromisnou obranou som rád, že sme sa v tejto konkurencii nestratili, skôr naopak hrali sme bez rešpektu a bilancia jedna prehra a tri víťazstvá potvrdzuje, že sme patrili k najlepším družstvám na turnaji. Vďaka výbornej organizácii sme prežili štyri perfektné basketbalové dni. Moji chalani hrali na doraz svojich síl a nielen ocenení hráči Tončík a Solčánsky, ale všetci ostatní hrači Kulčár, Krajčovič, Slamka, Valent, Yakushev, Misal, Kadluba, Gregáň a Števko si zaslúžia veľkú pochvalu, za vybornú reprezentáciu klubu,” dodal tréner Peter Kováčik.

“Odohrali sme kvalitný turnaj s kvalitnými súpermi, hrali sme vyrovnané všetky štyri zápasy, myslím si, že stačilo len málo aby sme hrali o medaily. Všetci sme si to užili, najmä tí ktorí odohrali posledné zápasy v drese juniorov,” povedal po turnaji hráč Samuel Solčánsky.

“Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý turnaj. Bolo tu veľmi veľa kvalitných tímov. Škoda prvého zápasu, kvôli ktorému sme nakoniec nemohli hrať o najvyššie umiestnenie, ale my sme radi aj za konečné 4. miesto,” dodal kapitán Martin Slamka.

Superfinále bolo v sobotu prerušené piatym zápasom finálovej série Niké SBL medzi Patriotmi Levice a BC Komárno. “Z pohľadu propagácie slovenského basketbalu to bola skvelá kombinácia, čo zahraničné družstvá veľmi ocenili a posielali videozábery z atmosféry do svojich domovských krajín. Elektrizujúca atmosféra, okorenená aj výborným výkonom a víťazstvom Patriotov sa stane pre mnohých nezabudnuteľnou,” vyjadril sa prezident ŠBK Junior Levice.

Pre šiestich juniorov, narodených v roku 2004, bol posledný zápas proti družstvu, kde pôsobí aj Mike Bernarda zároveň aj posledným zápasom v juniorskom drese. Klub sa počas polčasovej prestávky zápasu mužov poďakoval za odvedené výkony i reprezentáciu klubu Tomášovi Kadlubovi, Alexovi Krajčovičovi, Samuelovi Misalovi, Samuelovi Solčánskemu, Martinovi Slamkovi a Matejovi Tončíkovi.

Za predvedené výkony počas turnaja získali individuálne ocenenia Matej Tončík – MVP družstva a Samuel Solčánsky sa dostal do pätice – All Stars turnaja.

“Chcel by som sa poďakovať ŠBK Junior Levice za skvelé a profesionálne pôsobenie na turnaji. Rovnako ako pri mnohých predchádzajúcich príležitostiach, keď sme mali v meste Levice akýkoľvek turnaj, tak sa všetky tímy mohli vrátiť domov spokojné a so skvelými spomienkami z ihriska aj mimo neho. Na tomto ročníku sme videli basketbal 9 tímov, ktoré pricestovali zo 7 krajín, Viedeň United si domov odniesli zlato práve pred výberom Slovenska U18 a Honvéd Budapešť, zatiaľ čo Levice obsadili cenné 4. miesto. Ako jeden z posledných turnajov sezóny 2022/23 sa nám tento rok podarilo usporiadať celkovo 41. turnajov s 162 tímami a viac ako 2500 hráčmi (len pre samotnú divíziu JUH), pričom sme videli bývalého odchovanca EYBL – Jamesa Najiho hrať vo veku 18 rokov vo Final 4 Euroligy za FC Barcelona. S hrdosťou môžeme povedať, že Levice sú vďaka skvelej spolupráci a vzťahom, ktoré sme si za tie roky vybudovali v súčasnosti jedným z hlavných sídiel EYBL, od ktorého očakávame, že sa bude v najbližších rokoch ešte rozrastať!” povedal po turnaji prezident divízie JUH Balasz Radics.

Výsledky Levíc v základnej skupine:

ŠBK Junior Levice – Viedeň United (AUT) 93:100 (38:48)
Body LV: Tončík 22, Solčánsky 19, Kulčár 18, Slamka 14, Krajčovič 13, Misal 4, Yakushev 3.

Dinamo Bukurešť (ROU) – ŠBK Junior Levice 71:90 (39:41)
Body LV: Tončík 27, Krajčovič 21, Solčansky 20, Kulčár a Slamka po 7, Kadluba, Števko, Misal a Valent po 2.

Výsledky LV v skupine o 4. – 6. miesto:

ŠBK Junior Levice – College Basket (ITA) 89:85 (34:42)
Body LV: Solčansky 29, Yakushev 16, Kulčár 15, Tončík 10, Misal 7, Slamka 5, Krajčovič 4 (zranenie v 3. štvrtine), Kadluba 3.

Myerscough Basketball Academy (GBR) – ŠBK Junior Levice 65:80 (35:38)
Body LV: Tončík 23, Solčansky 21, Kulčár 17, Slamka 7, Misal 6, Yakushev 4, Kadluba 2.

Kompletná tabuľka:

1. Viedeň United (AUT)
2. Slovensko U18 (SVK)
3. Honvéd Budapešť (HUN)
4. ŠBK Junior Levice (SVK)
5. College Basket (ITA)
6. Myerscough Basketball Academy (GBR)
7. USK Praha (CZE)
8. Londýn Elite (GBR)
9. Dinamo Bukurešť (ROU)