ZHODTENIE RICHARDA KUCSU FINÁLOVÉHO TURNAJA EYBL V BUDAPEŠTI

Finálový turnaj bol pre nás vynikajúcou príležitosťou zmerať naše možnosti s kvalitnými zahraničnými súpermi. V prevažnú časť zápasov sme hrali vyrovnane, ale úzka rotácia hráčov nás dobehla v druhých polčasoch.

Prvý zápas, proti top aj štátom financovanej basketbalovej akadémii Rátgéber Pécs, sme odohrali veľmi dobre. Chalani sa výborne popasovali s výškovou prevahou a naopak naše výhody oproti súperovi sme využili. Do 37 minúty zápasu sme držali krok so súperom a skóre sa menilo. Napriek obrovskej snahe sme žiaľ v koncovke spravili chyby a naše strely nepremenili čo vyústilo v prehru v tomto zápase.

Druhý zápas proti srbskému družstvu Mladenovac bol aj náš druhý zápas v rovnaký deň a tento fakt nám ešte viac priťažil pri rozložení našich síl. Hráči súpera mali signifikantnú výškovú a silovú prevahu, ktorú využili naplno v tretej štvrtine. My sme vzdorovali celý prvý polčas a rozdiel v skóre bol len minimálny, ale tretiu štvrtinu sme odohrali veľmi slabo v obrane a zápas sa v tejto časti hry naklonil na stranu súpera. Je chvályhodné, že sme v poslednej štvrtine stiahli náskok súpera a necelé štyri minúty pred koncom poslednej štvrtiny sme mali šancu premenenou strelou sa dostať na rozdiel dvoch košov, ale stratou lopty sme sa pripravili o túto možnosť, následne inkasovali kôš a súper si priebeh hry už do konca zápasu postrážil.

Pred zápasom o 5. miesto proti talianskemu Napoli sme sa dostali do situácie, kedy sme mali k dispozícii “iba” sedem hráčov a na “výpomoc” prišli dvaja hráči z Patriotov, ktorí sú súčasťou družstva U23.

V zápase sme od začiatku boli horší vo väčšine činností a najmä v prístupe k povinnostiam. Súper veľmi ľahko skóroval a my sme sa ťažkopádne presadzovali v útoku. Polčasová prestávka nám prospela a druhý polčas sme odohrali diametrálne odlišne. Vývoj skóre sme postupne otáčali v náš prospech a do záverečnej časti zápasu sme mali dostatočný bodový náskok a dosiahli sme naše prvé víťazstvo na turnaji a obsadili skvelé piate miesto v súťaži.

S umiestnením v tohto sezónnom účinkovaní EYBL môžeme vysloviť spokojnosť. Odhliadnuc od všetkých Covid “problémov” nám táto konfrontácia so zahraničnými družstvami ukázala naše nedostatky a naopak potvrdila ktoré veci robíme správne a nastavila zrkadlo hráčom, trénerom aj klubu ako sme na tom v porovnaní s okolitým basketbalovým prostredím.

V hodnotení nášho herného prejavu sme boli obrovsky limitovaní absenciami hráčov počas celého účinkovania a prakticky sme boli nútení zápasy odohrať v úzkej rotácii hráčov. Táto skutočnosť sa musí v ďalšej sezóne zmeniť a hráči si musia uvedomiť, že je to v prvom rade ich príležitosť sa porovnávať so zahraničím a ukázať sa a musia k tomu pristúpiť zodpovednejšie.

Každopádne je vynikajúce, že sme sa v silnej konkurencii herne nestratili, hráči ukázali v každom zápase odhodlanie a dokázali že sú konkurencie schopní. Konečné 5. miesto v súťaži v danej situácii je veľmi pekné a zaslúžené umiestnenie. Primárnym cieľom bolo a stále bude basketbalový rozvoj hráčov nášho klubu a to sa nám prostredníctvom zápasov v EYBL podarilo.

Vedenie klubu ŠBK Junior Levice zabezpečilo účinkovaním v tejto súťaži perfektnú príležitosť hráčom v hernom napredovaní, v porovnaní s ostatnými zahraničnými klubmi sú naše možnosti ďaleko poddimenzované či vo finančnej oblasti, infraštruktúrou a personálne, preto im patrí veľká vďaka.

ROZPIS ZÁPASOV ŠBK JUNIOR LEVICE:

Ratgeber Academy – ŠBK Junior Levice 92:84 (39:43)
LIVE STREAM: https://youtu.be/nTrkA09UxiM
ŠTATISTIKY: https://fibalivestats.dcd.shared.geniussports.com/u/EYBL/2067755/
Body LV: Chaban a Bielik po 17, Misal a Solčánsky po 12, Krajčovič A. 11, Kulčár 10, Tončík 5.

ŠBK Junior Levice – KK Mladenovac 72:84 (39:41)
LIVE STREAM: https://youtu.be/WhuCd9cDP78
ŠTATISTIKY: https://fibalivestats.dcd.shared.geniussports.com/u/EYBL/2067757/
Body LV: Krajčovič A. 19, Solčánsky 11, Chaban 10, Misal 9, Tončík a Kulčár po 8, Bielik 6, Kadluba 1.

ZÁPAS O 5. MIESTO / BC Napoli Basket – ŠBK Junior Levice 63:68 (37:35)
LIVE STREAM: https://youtu.be/wvoKJA_1avE
ŠTATISTIKY: https://fibalivestats.dcd.shared.geniussports.com/u/EYBL/2067762/
Body LV: Volárik 15, Adámik a Solčánsky po 11, Tončík 10, Slamka a Kulčár po 8, Krajčovič A. 3, Misal 2.