LEVICE OPÄŤ UVIDIA TOP EURÓPSKE MLÁDEŽNÍCKE TÍMY, SIROTŇÁK: VEDENIE EYBL MÁ S NAMI LEN TIE NAJLEPŠIE SKÚSENOSTI

Do Levíc sa vracia Európska mládežnícka basketbalová liga (EYBL), od 2. do 5. februára sa v športovej hale predstaví 9 tímov, vrátane domáceho ŠBK Junior Levice. Top európske mládežnícke kolektívy odohrajú v kategórii juniorov celkovo 18 zápasov, fanúšikovia majú jedinečnú možnosť prísť pozrieť družstvá z Veľkej Británie, Rumunska, Talianska, Gruzínska, Holandska, Poľska a Česka. 

Opäť po roku je tu EYBL so svojim turnajom, tentoraz v kategórii juniorov. To, že sú Levice pravidelnou súčasťou súťaže a garantom kvality z pohľadu organizácie, potvrdzuje prezident ŠBK Junior Levice Gabriel Sirotňák: „Vedenie EYBL má s levickými organizátormi len tie najlepšie skúsenosti, preto sú Levice pevnou súčasťou kalendára tejto súťaže už 8 rokov. Navyše, v roku 2018 nám bolo zverené organizovanie Superfinále EYBL ‘U20‘,  čo bolo doteraz na Slovensku jedinečné podujatie tohto druhu. Z pohľadu organizácie bola príprava tohto podujatia veľmi náročná z dôvodu zladenia 18 zápasov, tréningových časov pre mužský klub Patrioti Levice a ich ligový zápas s Lučencom, a s požiadavkami klubov, ktoré pricestujú do Levíc prevažne letecky do Viedne alebo Budapešti. Verím, že priaznivcov basketbalu čakajú štyri dni plné kvalitných, možno aj dramatických zápasov a verím, že naši chlapci podajú kvalitné výkony s dobrými výsledkami, ktoré potešia levických fanúšikov. Chceme zároveň poďakovať za finančnú podporu Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ale aj ďalším našim podporovateľom.“

ŠBK vstúpilo do EYBL na konci októbra na turnaji v Bukurešti, v A-skupine uhralo 3 víťazstvá a 1 prehru, čiže z tohto pohľadu je o čo hrať v domácom prostredí. Šanca na postup je, rovnakú bilanciu ako oni, majú aj ďalšie 4 družstvá. „Po skončení prvého turnaja som sám neveril, že sme boli takí úspešní a získali sme tak možnosť bojovať o postup do superfinále. V každom zápase chceme bojovať o víťazstvo, aj keď nám chýbajú zo základnej rotácie zranení hráči a navyše v niektorých družstvách prišlo k zmenám. Vlastne teda nevieme, aká kvalita nás čaká, ale jedno viem povedať určite, že budeme na ihrisku tvrdo pracovať. Naše nasadenie a túžba po víťazstve bude extrémna a vložíme do hry celé naše srdce,“ prezradil tréner Peter Kováčik.

Pre mnohých môžu byť zápasy v EYBL ziskom neoceniteľných skúseností proti rôznym súperom z Európy, ktoré môžu pretaviť nielen v ďalšej basketbalovej kariére, ale napríklad aj väčším priestorom medzi mužmi. Ideálnym príkladom je Alex Krajčovič, okrem pôsobenia v ŠBK Junior Levice zbiera minúty aj v Niké SBL: „Očakávame kvalitné zápasy proti skúseným družstvám z rôznych krajín. Sme radi, že môžeme organizovať tento turnaj, predsa len sa lepšie hrá na domácej palubovke. Stále máme šancu na postup do ďalšej časti, ale vieme, že zadarmo to nebude a tak budeme musieť každý deň bojovať. Už od svojich 15 rokov mám možnosť vďaka Leviciam zúčastniť sa týchto turnajov a môžem povedať, že z toho pramení kopec skúseností. Vieme sa porovnať, aký progres robíme a na akej sme úrovni voči iným krajinám.“

Turnaj v Leviciach štartuje vo štvrtok 2. februára o 13.00 h, záverečný zápas je na programe v nedeľu 5. februára o 13.00 h. Dobrou správou je, že vstup na všetky zápasy je voľný. Komu povinnosti nedovolia, tak z každého stretnutia bude zabezpečený video a štatistický prenos. Príďte podporiť ŠBK Junior Levice k zopakovaniu účasti v Superfinále EYBL!

Program EYBL turnaja „U20“ v Leviciach (2. – 5. februára):

štvrtok 2. februára

13.00 h: College Basket (Tal.) – Steaua Bukurešť (Rum.)
15.00 h: ŠBK Junior Levice – Orange Lions Academy (Hol.)
19.00 h: BTB Tbilisi (Gruz.) – Londýn Lions (V. Brit.)
21.00 h: Basket Brno (ČR) – College Basket (Tal.)

piatok 3. februára

9.00 h: Londýn Elite (V. Brit.) – Orange Lions Academy (Hol.)
11.00 h: BTB Tbilisi (Gruz.) – Lublinianka KUL Basketball (Poľ.)
13.00 h: College Basket (Tal.) – Londýn Lions (V. Brit.)
15.00 h: ŠBK Junior Levice – Londýn Elite (V. Brit.)
19.00 h: Steaua Bukurešť (Rum.) – Basket Brno (ČR)
21.00 h: Londýn Lions (V. Brit.) – Lublinianka KUL Basketball (Poľ.)

sobota 4. februára

8.00 h: BTB Tbilisi – Londýn Elite (V. Brit.)
11.00 h: Orange Lions Academy (Hol.) – College Basket (Tal.)
12.45 h: ŠBK Junior Levice – Basket Brno (ČR)
14.30 h: Londýn Elite (V. Brit.) – Lublinianka KUL Basketball (Poľ.)
20.00 h: Steaua Bukurešť (Rum.) – Londýn Lions (V. Brit.)

nedeľa 5. februára

9.00 h: Orange Lions Academy (Hol.) – Basket Brno (ČR)
11.00 h: Steaua Bukurešť (Rum.) – BTB Tbilisi (Gruz.)
13.00 h: ŠBK Junior Levice – Lublinianka KUL Basketball (Poľ.)

Napísal: Michal Duchovič
Foto: Lukáš Droppan